✅Пацієнти часто запитують мене, скільки води пити, чи має значення, яку воду пити: м’яку або жорстку, чи потрібні фільтри на водопровідний кран, яку бутильовану воду пити і інше. На жаль, коротко на ці питання відповісти не вийде, так що, запасіться терпінням і дочитайте до кінця.

✅Отже, скільки води випивати за добу? Потреба в рідині у здорових осіб виходить з розрахунку 35 мл на кг маси тіла. Однак, згідно з останніми рекомендаціями щодо профілактики рецидивів сечокам’яної хвороби (EAU) наводиться тільки об’єм сечі за добу, який бажаний для запобігання рецидиву – це 2.5 літри. А тепер давайте врахуємо середні (при відсутності високої температури і інтенсивних фізичних навантажень) непомітні втрати рідини: з шкірою – 300 мл, через дихання – 400 мл і через кал – 300 мл, а також продукцію рідини в організмі, а це близько 300 мл. 💦Виходить, що випивати 2.5 літра рідини на добу недостатньо для отримання 2.5 літрів сечі на добу. Тому згідно рекомендації Британської асоціації урологів рекомендовано пити 2.5-3 літра рідини в день і, напевно, знаходяться найближче до відповіді на питання «Так скільки ж води випивати ?!» *Врахуйте, якщо у вас є проблеми з роботою серця, перш ніж приступати до водних «процедур» бажано проконсультуватися з кардіологом! ⠀

✅ЧИ МАЄ ЗНАЧЕННЯ, ЯКУ ВОДУ ПИТИ – м’яку чи жорстку? Давайте для початку розберемося в різниці між жорсткою і м’якою водою. Всі напевно помічали, що в одному типі води мило милиться гірше. Так ось – це жорстка вода! Жорсткість води визначається концентрацією розчинених солей лужноземельних металів, головним чином – кальцію і магнію.Жорсткість водопровідної води може відрізнятися не тільки між різними регіонами, але також може змінюватися протягом року. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, жорстка вода визначається вищим вмістом карбонату кальцію (СаСОЗ). М’якою воду називають при вмісті до 60 мг/л СаСОЗ, вода з вмістом СаСОЗ від 120 до 180 мг/л визначається, як вода середньої жорсткості, тоді як зміст > 180 мг/ л СаСО3 в воді відноситься до категорії дуже жорсткої. Карбонат кальцію розпадається на кальцій і карбонат в травному тракті, тому вільний кальцій стає біодоступним і може давати значний внесок в добове споживання кальцію. Але чи так це погано? Давайте розберемося! В одному з досліджень високої якості (подвійне сліпе, рандомізоване, перехресне) оцінили вплив споживання жорсткої води (255 мг/л) на зміну параметрів сечі 18 пацієнтів, у яких раніше утворювалися кальцій оксалатні камені. Результати не здивували: у всіх пацієнтів, які пили жорстку воду спостерігалося збільшення концентрації кальцію (але не оксалату) в порівнянні з питтям м’якої води (63 мг/л). Чи може тільки цей факт впливати на рецидив каменеутворення – не зрозуміло. В іншому дослідженні порівняли результати аналізів добової сечі 15 пацієнтів з сечокам’яною хворобою і 14 здорових добровольців з урахуванням споживання різних типів води: м’якої води, середнього і високого ступеня жорсткості. Результат той же – жорстка вода приводила до гіперкальціурії – збільшення рівня кальцію сечі! Але також потрібно відзначити, що з збільшенням жорсткості води відбувається збільшення і концентрації цитрату і магнію, що в свою чергу має протективний (захисний) від каменеутворення ефект! Ймовірно, з цієї причини, не дивлячись на те, що кальцій сечі підвищується, відносне насичення кальцію оксалату сечі все ж знижується. І, можливо тому, дослідження з аналізу частоти каменеутворення не змогли виявити різницю між регіонами з різною жорсткістю води. На закінчення хочеться сказати, що в той час, як ясно що жорстка вода може приводити до збільшення рівня кальцію в сечі, не зрозуміло як це впливає на частоту каменеутворення без урахування інших факторів. І головне, потрібно пам’ятати, що при кальцій оксалатних каменях сильне обмеження споживання кальцію не корисно – його повинно бути в середньому 1000-1200 мг на добу.

💦💦💦Чи потрібні фільтри для води? Фільтри для води дуже популярні, особливо в регіонах, що відрізняються високою жорсткістю води, для боротьби з накипом або в спробі поліпшити смак води. Такі фільтри спрямовані на усунення мінералів (Мg, Са в тому числі), а це може негативно позначитися на стані пацієнтів з сечокам’яною хворобою. Наприклад, при низькокальцієвої дієті (менш 1000 мг на добу) збільшується кількість оксалату в сечі, який за своєю природою більш літогенний, тому, на мій погляд, використання фільтрів – не найкраща ідея для пацієнтів з кальцій оксалатним камінням.

✅Яку бутильовану воду пити?🥛🥛🥛 Є кілька типів води, розлитої в ємності, згідно з визначеннями Федеральної комісії з продовольства і медикаментів США. Цю класифікацію можна вважати міжнародною. Вода може бути позначена як: артезіанська, питна, мінеральна, очищена, колодяжна. Ось таке різноманіття навіть не намагайтеся запам’ятати. Робимо акцент на мінеральній воді по одній причині – за рахунок свого складу (бікарбонати, магній і ін.) вона в стані збільшувати рН сечі. До таким вод відносяться: Єсентукі 4 і 17, Боржомі та ін. Такі води не рекомендовано споживати пацієнтам з інфекційними і кальцій фосфатними камінням, так як зсув рН сечі в лужну сторону може спровокувати бурхливе зростання каменю або привести до швидкого рецидиву каменю. Тому, перевіряйте рівень бікарбонату, це куди важливіше, особливо, якщо потрібен лужний ефект.