Кількість поступаючих питань в месенджер стосовно циститу просто зашкалює, і я не міг залишити поза увагою цю тему. Не дивно, адже цистит – поширене захворювання!

Хочу відзначити, даний пост не є рекомендацією до прийому тих чи інших препаратів, не займайтеся самолікуванням, необхідна консультація фахівця. ⠀

Отже, цистит – це запалення слизової оболонки сечового міхура. Основним збудником циститу є кишкова паличка E. coli і виявляють її у 70-90% всіх пацієнтів. Другим найбільш частим збудником є S. saprophyticus і зустрічається у 10-20% пацієнтів.

✅КЛАСИФІКАЦІЯ ЦИСТИТУ ⠀

– по збуднику: • інфекційний (бактеріальний або рідше вірусний); • неінфекційний (променевий, алергічний, паразитарний). – по перебігу: • гострий; • рецидивуючий (у нас в країні цю форму ще називають хронічною хоча це не зовсім вірно). Для рецидивуючого циститу характерно два загострення протягом півроку або три – протягом року. У рецидивуючому циститі важливо розрізняти: реінфекцію (коли новий епізод інфекції пов’язаний з повторним потраплянням бактерії в сечові шляхи) і бактеріальну персистенцію (коли цистит викликається тією ж самою бактерією з існуючого інфекційного вогнища). – по ускладненні: • неускладнений (немає порушення відтоку сечі, здорова жінка); • ускладнений (коли цистит є наслідком інших хвороб – каменів, пухлини і тд). – за характером змін в сечовому міхурі: катаральний, виразково-фібринозний, геморагічний, гангренозний і інтерстиціальний цистит (це більше за описом картини в самому сечовому міхурі). – по виду збудника: • позалікарняний цистит; • внутрішньолікарняний (цей тип відрізняється наявністю стійких бактерій до тих чи інших антибіотиків).

✅Етапи потрапляння бактерії в сечовий міхур:1. Кишкова паличка поселяється в промежині, на слизовій піхви, в тканинах навколо уретри з кишки. 2. Кишкова паличка піднімається в міхур до слизової. 3. Кишкова паличка фіксується до слизової сечового міхура і починає війну з захисними клітинами слизової оболонки сечового міхура. Тут важливо розуміти одну річ – фіксація до слизової здійснюється за рахунок так званих адгезинів, найчастіше це ворсинки і найбільш добре з них вивчені тип 1, Р і S. Треба запам’ятати, що тип 1 – це маннозо чутливий тип – трохи докладніше про це в розділі про лікування. 4. Кишкова паличка починає формувати над собою захисну біоплівку. 5. Кишкова паличка починає формувати так звані внутрішньоклітинні бактеріальні кластери, які можуть залишатися досить довго невразливими, періодично викликаючи загострення циститу.

✅Симптоми циститу:* Часте хворобливе сечовипускання * Сечовипускання малими порціями* Помилкові позиви до сечовипускання * Різі при сечовипусканні* Болі внизу живота * Рідко – домішки крові в сечі.

✅Діагностика гострого неускладненого циститу:Для постановки діагнозу досить вищеописаних скарг і загального аналізу сечі. Якщо протягом 4 тижнів симптоми гострого неускладненого циститу не пройшли, незважаючи на лікування, або пройшли, але повернулися через 2 тижні, то показано виконання посіву сечі з визначенням чутливості до антибіотика. На посів здається середня порція ранкової сечі і бажано відразу її відправити на аналіз, якщо це неможливо, то сечу бажано до відправки зберігати при температурі від +2 до + 8. У пацієнтів з відповідними скаргами, бактеріурія (бактерії в сечі) в концентрації 10 в 2 ступені КУО/мл вважається значною. Цифра знижена в зв’язку з повільним періодом подвоєння бактерій (кожні 35-45 хв) і частим сечовипусканням (кожні 15-30 хв) при циститі. В бакпосіві сечі варто розрізняти коменсальну флору (найчастіше нешкідливу, таку як коагулазонегативний стафілокок, альфа і негемолітичний стрептокок, дифтероїди, гриби та ін) і уропатогенну флору (яка і призводить до циститу). Також в посіві повинно бути вказано ступінь чутливості до антибіотику – S (чутливий), І (помірно чутливий) і R (не чутливий), і приведена мінімальна інгібіторна концентрація антибіотика (МІС) – це дуже важливі показники при виборі антибіотика! Запам’ятайте – сеча не стерильна, як це вважалося раніше. Звичайний посів сечі, якщо причина не в кишковій паличці – просто нічого не виявить, адже часом бактерії можуть проникати всередину клітин слизового шару сечового міхура з формуванням захисних плівок і тоді їх не зловити! Якщо посів виявився чистим, але при цьому присутні симптоми циститу, то сечу можна відправити на посів на Ureaplazma urealyticum та Mycoplazma hominis, який виконується на спецсередовищах. Огляд в кріслі є обов’язковою частиною обстеження пацієнтки з рецидивною формою.Ультразвукове дослідження нирок і сечового міхура виконується всім пацієнткам з рецидивною формою, враховуючи безпеку методу і потенційну корисність. Цистоскопію рекомендовано виконувати за відсутності ефекту від проведеної терапії, з рецидивом, пов’язаним з бактеріальною персистенцією і/або наявністю факторів ризику (аномалії сечових шляхів, камені, пухлини).

✅Лікування гострого циститу.

1️. Рясне пиття не менше 1.5 літра рідини в день.

2. Виключити статеві контакти на весь період хвороби.

3. Антибактеріальна терапія. Якщо цистит носить рецидивний характер, то антибіотик вибирається за результатами посіву сечі. Антибіотики груп фторхінолонів і цефалоспорини пов’язані з великою кількістю побічних реакцій і можуть призводити до розвитку стійких бактеріальних форм, і тому не повинні бути першою лінією лікування гострого неускладненого циститу.

4. Знеболюючі препарати (один з препаратів): – ібупрофен 200 мг – по 1 таб 2-3 рази на день (не більше 5 днів) – феназопіридин 100 мг – по 2 таб 3 рази на день (не більше 2 днів).

✅Профілактика рецидивного циститу:- Уникати солоної, гострої, дратівливою їжі.- Пити мінімум 1.5 л рідини – Сечовипускання до і після статевого контакту.- Уникати переохолодження.

🔸 Вагінальний естроген: в постменопаузі жінкам, при наявності атрофії слизової піхви і рецидивному циститі застосування локального естрогену може мати ефект. Для отримання ефекту може знадобитися до 12 тижнів. Ефект – слабо доведений.

🔸 Пробіотик: лактобацили у вигляді вагінальних свічок можуть конкурувати з поганими бактеріями за слизову і цим може бути обумовлений захисний ефект. Ефект – слабо доведений.

🔸 Д-Манноза: це простий цукор, який може впливати тільки на манозо-залежні ворсинки 1 типу адгезинів (див вище) – тим самим перешкоджати фіксації кишкової до слизової сечового міхура. Рекомендується прийом 2 г в добу. Ефект – слабо доведений.

🔸 Імунопрепарати: капсули Уроваксом і вагінальна вакцина Уровак. Містять загиблі уропатогенні бактерії. Сенс в тому, що організм розпізнає їх і стимулює місцеву імунну відповідь. Призначається в середньому до 3-х місяців. Ефект – доведений.

🔸 Фітопрепарати: канефрон, уронефрон – ефект за рахунок посилення діурезу і наявності рослинних протизапальних речовин. Ефект – слабо доведений.

🔸 Внутрішньоміхурове введення: введення гіалуронової кислоти і хондроітин сульфату з метою відновлення поверхневого захисного шару слизової сечового міхура. Ефект – слабо доведений.

🔸Операція з пересадки зовнішнього отвору уретри. Суть операції полягає в переміщенні зовнішнього отвору уретри, за умови його глибокого розташування біля піхви. У пацієнток, в яких рецидивний цистит має пряму залежність від статевого акту має високий відсоток успіху, але і немалий відсоток рецидивів. Ефект – слабо доведений.

🔸 Лазерні внутрішньоміхурові операції. Суть операції полягає в руйнуванні бактеріальних біоплівок і бактеріальних внутрішньоклітинних кластерів (див вище) лазерною енергією. За літературними даними ефективність таких операцій – 50/50. Ефект – слабо доведений. 🙂

Згоден, тексту вийшло забагато, але тема не сама проста. Якщо у вас залишилися питання, ви можете задати їх в коментарях. Буду дуже вдячний, якщо поділитеся цим матеріалом з друзями, колегами, яким він буде корисний.✅